Bezpieczne wakacje z Internetem

W okresie wakacyjnym komputery są używane najczęściej w celach rozrywkowych. Cyberprzestępcy zawsze wykorzystują wakacyjne rozluźnienie, aby zdobyć kolejne ofiary i uzyskać dodatkowe profity ze swoich działań. Popularność czatów, gier on-line czy sklepów internetowych wzrasta, gdyż internauci mają więcej czasu.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą zachować komputer bezpieczny i wolny od wirusów.

Zwracaj szczególną uwagę na wiadomości, które otrzymujesz drogą e-mail

Tą drogą często rozprzestrzeniane są różnego rodzaju zagrożenia, a także przeprowadzane są ataki typu phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji lub nakłonienia ofiary do określonych działań. To właśnie w okresie letnim wzrasta ilość wiadomości (spam), przychodzących na skrzynki pocztowe z propozycjami atrakcyjnych ofert wakacyjnych. W tych wiadomościach internauci proszeni są o podanie poufnych danych oraz pobranie plików, które najczęściej są zainfekowane. Użytkownicy sieci powinni więc unikać otwierania wiadomości od nieznanych im nadawców.

 

Pobieraj najnowsze aktualizacje


Cyberprzestępcy często inicjują ataki, wykorzystujące luki w zabezpieczeniach powszechnie używanych programów. Programiści próbują rozwiązać ten problem, regularnie tworząc i udostępniając kolejne aktualizacje. Jeśli Twoje aplikacje nie powiadamiają Cię, że odpowiednie aktualizacje są już dostępne, powinieneś systematycznie odwiedzać oficjalną stronę producenta, aby sprawdzić, czy pojawiły się jakieś nowe poprawki. Zalecane jest zaktualizowanie aplikacji na komputerze tuż przed wyjazdem i zaraz po powrocie z wakacji.

Uwaga na podejrzane strony internetowe


Nie pobieraj programów z podejrzanych stron internetowych – mogą być zainfekowane. W okresie wakacyjnym obserwuje się wzrost liczby pobrań dokonywanych przez internautów. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na to, co ściągasz z Internetu. Dodatkowo powinieneś przeskanować wszystkie pobrane pliki przed ich uruchomieniem. Złośliwe kody kryją się najczęściej pod postacią filmów, seriali, itp.


Wyłącz router


Podczas nieobecności unikniesz w ten sposób podłączenia się osób niepowołanych do Twojej sieci komputerowej. Znane są przypadki włamań do sieci i pozostawienia w niej złośliwego programu, który uruchamia się w momencie włączenia komputera.

Bądź ostrożny, jeżeli korzystasz z publicznego komputera

W czasie wakacji internauci często korzystają z tzw. kafejek internetowych, aby przeczytać wiadomości e-mail, poczatować z przyjaciółmi, czy zalogować się na portalu społecznościowym. W tym przypadku także należy pozostać czujnym. Po pierwsze, nie włączaj żadnych opcji, które zapisują Twoje hasło na publicznym komputerze. Uniemożliwi to następnemu użytkownikowi komputera, z którego korzystasz, wejście na którekolwiek z Twoich kont. Upewnij się także, iż komputer, którego używasz nie jest zainfekowany. Jeżeli zauważysz jakieś podejrzane objawy (np. niezidentyfikowane okienka pop-up), przestań na nim pracować. Pamiętaj także, aby nigdy nie używać publicznych komputerów do przeprowadzania transakcji bankowych.

Źródło informacji:www.media2.pl/technologie/54048-Poradnik-Bezpieczne-wakacje-w-Internecie.html