Święto Patrona szkoły - Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu

Ta jakże ważna dla całej społeczności szkolnej uroczystość, która odbyła się 16 lutego 2017r., rozpoczęła się od Hymnu Polski. Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół im. Armii Krajowej, Pan Mariusz Kielar. Dyrektor powiedział, że imię naszej szkoły jest szczególnie zobowiązujące. Wielu żołnierzy AK oddało życie za wolną Polskę. Zadaniem młodych ludzi jest najpierw nauka, a potem praca dla ojczyzny. 

Pan Kielar powitał znamienitych gości, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością: Pana Stanisława Pomprowicza, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Zarząd Okręgowy w Krośnie, Pana Adama Ferenca, członka Światowego Związku Żołnierzy AK Zarząd Okręgowy w Krośnie, Pana Jana Juszczaka, Starostę Powiatu Krośnieńskiego, Panią Jolantę Urbanik, Burmistrza Miasta i Gminy Jedlicze, Panią Iwonę Pytel, dyrektora LO im. M. Konopnickiej w Jedliczu, Panią Jolantę Mikus, dyrektora Szkoły Podstawowej w Bratkówce i przewodniczącą komisji rewizyjnej Okręgu  Związku Żołnierzy AK w Krośnie, Pana Juliana Szmyda, honorowego prezesa koła HDK przy Rafinerii Nafty w Jedliczu.

W tym miejscu naszego Święta młodzież szkoły przedstawiła  spektakl słowno - muzyczny poświęcony Patronowi, czyli dziejom Armii Krajowej. Występ rozpoczął  się od znamiennych słów "Żadna wspólnota nie może istnieć bez pamięci". Młodzi ludzie przekazali nam, że pamięć jest tarczą przed zagrożeniem, jest spoiwem tożsamości, pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu narodu. W trakcie  deklamowania wierszy patriotycznych uczeń szkoły M. Szufnarowski akompaniował znanym pieśniom takim jak: "Boże coś Polskę", "Rota", "Hej, chłopcy bagnet na broń".  Młodzież przedstawiła całą historię Armii Krajowej. Posumowaniem były słowa mówiące o tym, że Polskie Państwo Podziemne stworzyło ideał wspólnoty obywateli na kolejne dziesięciolecia. Były jeszcze "przykazania", które podpowiadały nam,  jakie mamy obowiązki wobec Ojczyzny. Ta część uroczystości zakończyła się piosenką "Kocham Cię, Polsko".

Następnie głos zabrała Pani Agata Sieniawska, nauczycielka historii i współorganizator imprezy. W wystąpieniu Pani Sieniawskiej znalazło się wspomnienie o nieodżałowanym, zmarłym w ubiegłym roku, przyjacielu naszej szkoły, żołnierzu AK, Józefie Bochenku. Prelegentka wygłosiła krótki referat o wojennych dziejach Pana Józefa i jego rodziny. Następnie zebrani uczcili tego wielkiego patriotę minutą ciszy.

Kolejnym punktem święta było wręczenie dyplomów uczniom naszej szkoły za udział w Konkursie wiedzy o Armii Krajowej. Zwycięzcą został Przemysław Lepucki z klasy IV T.

Później głos zabrał żołnierz AK, Pan Stanisław Pomprowicz, który podziękował całej społeczności szkolnej za wzruszającą uroczystość, przekazał także kilka osobistych wspomnień dotyczących "Józia", czyli Józefa Bochenka.

W dalszej części spotkania wypowiedział się Pan Starosta, Jan Juszczak. Swoje wystąpienie rozpoczął od refleksji, że szkoła ma wspaniałego Patrona i co roku poprzez tę uroczystość przywracany jest etos idei prezentowany przez żołnierzy AK. Pan Starosta mówił, że nigdy nie należy milczeć o prawdzie historycznej, szczególnie w czasach, gdy mamy do czynienia z przerzucaniem odpowiedzialności za zbrodnie na ofiary. Stanowczo musimy się przeciwstawiać takim określeniom, jak np. "polskie obozy zagłady". Pan Juszczak przypomniał, że żołnierze Podziemnego Państwa kierowali się takimi wartościami, jak "Bóg, Honor i Ojczyzna", przypomniał także powojenną tragedię "Żołnierzy Wyklętych".

Pani Burmistrz, Jolanta Urbanik w swym wystąpieniu zwróciła uwagę na zagrożenie współczesnego świata, jakim jest globalizacja. To w tym kontekście należy chronić swą tożsamość i pamięć o przeszłości, wszyscy musimy być świadomi, kim jesteśmy. Pani Burmistrz wyraziła też uznanie dla młodych ludzi licznie biorących udział w uroczystości, pochwaliła ich zaangażowanie i świadomość patriotyzmu. Na zakończenie stwierdziła, że wielu bohaterów AK nie zostało właściwie docenionych, ale o wartości i prawdę zawsze należy walczyć.

Po wystąpieniach szanownych  gości uroczystość dobiegła końca.