Światowy Dzień bez Tytoniu

31 maja jest obchodzony Światowy Dzień bez Tytoniu. Został on ustanowiony przez WHO w 1987 roku, w związku z wciąż rosnąca liczbą osób uzależnionych.

Z powodu zawartych w dymie papierosowym, związków rakotwórczych, palenie tytoniu ma wpływ na zachorowalność m.in. na nowotwory płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Dzisiaj coraz bardziej popularne, szczególnie wśród młodych ludzi, stają się e-papierosy. Większość z nich zawiera nikotynę, która silnie uzależnia i może szkodzić rozwojowi mózgu u nastolatków i młodych dorosłych. Oprócz nikotyny, aerozol z e-papierosa zawiera szereg szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak: lotne związki organiczne, pył zawieszony, metale ciężkie (nikiel, ołów), toksyczne związki karbonylowe (formaldehyd, acetaldehyd) oraz rakotwórcze n-nitrozaminy.

W związku z prowadzoną w szkole profilaktyką antynikotynową zostało zorganizowane dla uczniów spotkanie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie, które miało na celu zwrócenie uwagi uczniów na negatywny wpływ e-papierosów na zdrowie. W czasie prelekcji młodzież poznała konsekwencje zdrowotne wynikające z używania elektronicznych papierosów, a chętni uczniowie mogli zbadać zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu za pomocą smokolajzera.

 

Należy pamiętać, że wszystkie wyroby tytoniowe i e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia młodzieży!