Narodowe Czytanie 2018

CZYTALIŚMY ,,PRZEDWIOŚNIE" STEFANA ŻEROMSKIEGO

24 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W tym dniu  lekcje rozpoczynały się czytaniem przez radiowęzeł szkolny fragmentów powieści, której fabuła toczy się w Baku, Nawłoci i Warszawie. Głównym bohaterem jest Cezary Baryka poszukujący bezskutecznie "szklanych domów". W akcję włączyli się uczniowie z klas: II T i IV T. Wszyscy stanęli na wysokości zadania.

Historia akcji

Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

 Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Kalendarium

Środa, 2019-05-22

Imieniny: Emila, Neleny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 4448293
  • Do końca roku: 223 dni
  • Do wakacji: 30 dni