30.10.2019 r. Szkolenie młodzieży z tematu: Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym - „bądź widoczny na drodze”

Prowadził mł. asp. Tomasz Czelny z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krośnie w  szkoleniu uczestniczyli uczniowie wszystkich klas ZS im. Armii Krajowej w Jedliczu

Pan Tomasz przeprowadził szkolenie dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego pieszych, rowerzystów, motocyklistów oraz kierowców.  Szybko zapadający zmrok, ciemne ubrania, rowery bez oświetlenia, odblasków  nie dają szans na zobaczenie osoby z bezpiecznej odległości tak, aby kierowca mógł odpowiednio wcześniej zwolnić czy zatrzymać pojazd.

Na początku spotkania uczniowie zostali poinformowani oICE - kontakt zapisany w telefonie może ocalić Ci życie, In Case of Emergency oznacza „w nagłym wypadku”. Jest to międzynarodowy skrót informujący o tym, do kogo powinni zadzwonić ratujący osobę poszkodowaną w nagłym wypadku. a pod nim numery telefonu np. mamy czy taty. Można uszczegółowić i zamiast samego ICE wpisać "ICE Mama", ICE Tata, z numerem do wybranej osoby. Ten międzynarodowy skrót jest zrozumiały dla wszystkich służb medycznych. To sygnał dla ratowników, że tam znajdą dane osób, które w razie nagłego zdarzenia trzeba poinformować oraz uzyskać niezbędne informacje, np. o zażywanych lekach, chorobie itp. W dalszej kolejności uczniowie zapoznali się z filmami edukacyjnymi pokazującymi bardzo niebezpieczne kolizje. Następnie nasz gość przypomniał kilka tragicznych wypadków spowodowanych przez młodych ludzi, z naszego regionu. Pan Tomasz  stwierdził, że to nie auta zabijają. Tak naprawdę chodzi o brawurę na drodze, brak wyobraźni i umiejętności. Ze statystyk prowadzonych przez polską policję ewidentnie wynika, że ilość samochodów na drogach nie musi się przekładać wprost na ilość wypadków. Czasem decyduje o tym na przykład fatalny stan opon. Młodzi kierowcy wydają ogromne pieniądze na sprzęt grający, na tuning auta, a na oponach robią oszczędności. Niestety, winę za wypadki najczęściej ponoszą ludzie. Nawet wysokie mandaty, często przekraczające wartość auta, nie powstrzymują piratów drogowych. Wielu kierowców rozwija nadmierną prędkość, popisuje się na drodze, a nie ma odpowiedniego doświadczenia, co często prowadzi do tragedii. W szczególnie trudnej sytuacji są piesi, ponieważ nie chroni ich karoseria auta, kask czy specjalny strój.

Pan Tomasz Czelny przypomniał w tym miejscu o obowiązku noszenia przez pieszych elementów odblaskowych, szczególnie poza terenem zabudowanym. Na zakończenie spotkania nasz gość prosił wszystkich zebranych o rozwagę i ostrożność na drodze w tak trudnych dla kierowców porach roku jak jesień i zima, a następnie z panem Markiem Słowikiem rozdał wszystkim uczestnikom szkolenia opaski odblaskowe. Wierzymy, że słowa doświadczonego funkcjonariusza, dotarły do wszystkich uczestników szkolenia i spowodują, że na naszych drogach będzie bezpieczniej. Odblaski dla uczestników biorących udział w szkoleniu zapewnił pan Słowik, który był organizatorem spotkania, BRD„bądź widoczny na drodze”.

 

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie


Kalendarium

Wtorek, 2019-11-19

Imieniny: Elżbiety, Faustyny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 4896540
  • Do końca roku: 42 dni
  • Do wakacji: 220 dni