30.10.2019 r. Szkolenie młodzieży z tematu: Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym - „bądź widoczny na drodze”

Prowadził mł. asp. Tomasz Czelny z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krośnie w  szkoleniu uczestniczyli uczniowie wszystkich klas ZS im. Armii Krajowej w Jedliczu

Pan Tomasz przeprowadził szkolenie dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego pieszych, rowerzystów, motocyklistów oraz kierowców.  Szybko zapadający zmrok, ciemne ubrania, rowery bez oświetlenia, odblasków  nie dają szans na zobaczenie osoby z bezpiecznej odległości tak, aby kierowca mógł odpowiednio wcześniej zwolnić czy zatrzymać pojazd.

Na początku spotkania uczniowie zostali poinformowani oICE - kontakt zapisany w telefonie może ocalić Ci życie, In Case of Emergency oznacza „w nagłym wypadku”. Jest to międzynarodowy skrót informujący o tym, do kogo powinni zadzwonić ratujący osobę poszkodowaną w nagłym wypadku. a pod nim numery telefonu np. mamy czy taty. Można uszczegółowić i zamiast samego ICE wpisać "ICE Mama", ICE Tata, z numerem do wybranej osoby. Ten międzynarodowy skrót jest zrozumiały dla wszystkich służb medycznych. To sygnał dla ratowników, że tam znajdą dane osób, które w razie nagłego zdarzenia trzeba poinformować oraz uzyskać niezbędne informacje, np. o zażywanych lekach, chorobie itp. W dalszej kolejności uczniowie zapoznali się z filmami edukacyjnymi pokazującymi bardzo niebezpieczne kolizje. Następnie nasz gość przypomniał kilka tragicznych wypadków spowodowanych przez młodych ludzi, z naszego regionu. Pan Tomasz  stwierdził, że to nie auta zabijają. Tak naprawdę chodzi o brawurę na drodze, brak wyobraźni i umiejętności. Ze statystyk prowadzonych przez polską policję ewidentnie wynika, że ilość samochodów na drogach nie musi się przekładać wprost na ilość wypadków. Czasem decyduje o tym na przykład fatalny stan opon. Młodzi kierowcy wydają ogromne pieniądze na sprzęt grający, na tuning auta, a na oponach robią oszczędności. Niestety, winę za wypadki najczęściej ponoszą ludzie. Nawet wysokie mandaty, często przekraczające wartość auta, nie powstrzymują piratów drogowych. Wielu kierowców rozwija nadmierną prędkość, popisuje się na drodze, a nie ma odpowiedniego doświadczenia, co często prowadzi do tragedii. W szczególnie trudnej sytuacji są piesi, ponieważ nie chroni ich karoseria auta, kask czy specjalny strój.

Pan Tomasz Czelny przypomniał w tym miejscu o obowiązku noszenia przez pieszych elementów odblaskowych, szczególnie poza terenem zabudowanym. Na zakończenie spotkania nasz gość prosił wszystkich zebranych o rozwagę i ostrożność na drodze w tak trudnych dla kierowców porach roku jak jesień i zima, a następnie z panem Markiem Słowikiem rozdał wszystkim uczestnikom szkolenia opaski odblaskowe. Wierzymy, że słowa doświadczonego funkcjonariusza, dotarły do wszystkich uczestników szkolenia i spowodują, że na naszych drogach będzie bezpieczniej. Odblaski dla uczestników biorących udział w szkoleniu zapewnił pan Słowik, który był organizatorem spotkania, BRD„bądź widoczny na drodze”.