Dzień Pamięci i Prawdy

Samorząd Powiatu Krośnieńskiego oddał hołd ofiarom i uczcił 79. rocznicę zbrodni katyńskiej i 9. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem organizując patriotyczne obchody. Młodzież naszej Szkoły pod opieką Pana Dyrektora, Mariusza Kielara,  Pana Roberta Adamika i Pani Agaty Sieniawskiej również brała w nich udział.

Uroczystości odbyły się 15 kwietnia br. pod pomnikiem „Ofiar Katynia” przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Krośnie z udziałem: posła na Sejm Piotra Babinetza, przedstawicieli parlamentarzystów, Wojewody Podkarpackiego, przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, władz Powiatu Krośnieńskiego na czele ze Starostą, Panem Janem Pelczarem, Prezydenta Miasta Krosna, Piotra Przytockiego.

Po wysłuchaniu „Roty” odczytany został Katyński Apel Pamięci oraz lista Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Dla upamiętnienia tych ważnych dla narodu polskiego rocznic Kompania Honorowa V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oddała salwę honorową.

Kolejnym punktem była ceremonia składania kwiatów, wieńców oraz zniczy przez poszczególne delegacje, które oddały w ten sposób  cześć pomordowanym i tragicznie zmarłym.

- 79 lat temu w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach na nieludzkiej ziemi zostało zgładzonych ponad 20 tysięcy Polaków – żołnierzy, policjantów, duchownych, cywilów. A przed 9 laty w katastrofie smoleńskiej życie straciło 96 wybitnych przedstawicieli państwa polskiego, którzy pragnęli uczcić pamięć bestialsko pomordowanych rodaków. Tak wówczas jak i teraz byli to najwybitniejsi przedstawiciele państwa polskiego i narodu – przypomniał w swoim wystąpieniu  Pan Starosta Jan Pelczar.

Dziękując serdecznie wszystkim za przybycie i udział w uroczystościach Pan Starosta Jan Pelczar powiedział –  Państwa obecność jest dla nas inspiracją do podejmowania nowych zadań w obszarze edukacji patriotycznej, a także przywiązaniem do tradycji i wartości, które od zawsze kształtowały polską świadomość narodową.

Oprawę artystyczną zapewniła Orkiestra Dęta z Iskrzyni, recytacje laureatów Powiatowego Konkursu Poezji Sybirackiej oraz poczty sztandarowe.

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie


Kalendarium

Środa, 2019-07-24

Imieniny: Kingi, Krystyna

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 4591088
  • Do końca roku: 160 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!