REGIONALNY PODKARPACKI KONGRES ZAWODOWY

 

29 marca 2019 r. o godz. 10.00 w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego rozpoczął się Kongres Zawodowy. Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu jako jedyna szkoła w Powiecie Krośnieńskim otrzymał zaproszenie na ten Kongres. Jest to duże wyróżnienie dla Szkoły. Naszą placówkę reprezentowali: Pan Dyrektor - Mariusz Kielar, nauczyciel przedmiotów zawodowych, Pan Robert Adamik, przedstawiciel zaprzyjaźnionej, partnerskiej Firmy EBA oraz uczniowie.

 

Regionalny Kongres Zawodowy zorganizowano z inicjatywy Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
W całej Polsce odbyło się 15 podobnych konferencji.

Cele Kongresu były następujące:

  • upowszechnienie zmian w szkolnictwie branżowym; przedstawienie rozwiązań zwiększających wpływ pracodawców na funkcjonowanie kształcenia zawodowego;
  • prezentacja potencjału szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie;
  • dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy;
  • przedstawienie praktycznych rozwiązań w zakresie współpracy pracodawców ze szkołami;
  • nawiązanie współpracy szkół z pracodawcami;
  • prezentacja możliwości finansowania współpracy Pracodawców ze Szkołami – projekty konkursowe MEN dla pracodawców i szkół wspierające współpracę w zakresie kształcenia zawodowego;
  • popularyzacja szkolnictwa branżowego w regionie – prezentacja dodatkowych możliwości oferowanych przez szkolnictwo branżowe – kompetencje językowe, krajowe, europejskie i światowe konkursy umiejętności zawodowych, staże zawodowe za granicą (FRSE, CKE, ORE).

Kongres składał się z części konferencyjnej i panelowej.

Wydarzeniu  towarzyszyła CZĘŚĆ WYSTAWIENNICZA polegająca na przedstawieniu branż reprezentowanych przez technika i branżowe szkoły I stopnia województwa podkarpackiego. Stoiska w formule duetu „szkoła + firma” były przykładami dobrych praktyk w zakresie efektywnego kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcą.

Regionalny Kongres Szkół Zawodowych połączony z Targami Edukacyjnymi  miał zaprezentować potencjał szkół zawodowych i technicznych, pomóc w nawiązaniu współpracy między placówkami,
a pracodawcami.

 

Dobrym podsumowaniem Kongresu mogą być słowa Piotra Bartosiaka z  Ministerstwa Edukacji Narodowej: Wprowadzamy przede wszystkim nową formułę, jaką jest staż uczniowski,
czyli pracodawca od pierwszej klasy do ostatniej teoretycznie może mieć już u siebie ucznia i podpisać z nim umowę. To jest bardzo korzystne rozwiązanie dla obu stron, ponieważ uczniowi będzie się to liczyło do okresu jego zatrudnienia, a pracodawca będzie mógł wliczyć koszty świadczeń, które wypłacał uczniowi w koszty uzyskania przychodu.


Więcej płatnych i wliczanych do okresu zatrudnienia staży i większa współpraca szkół
z pracodawcami - to najważniejsze zmiany, jakie czekają szkolnictwo zawodowe od nowego roku szkolnego. Pracodawca będzie miał wpływ na tworzenie programu nauczania. Ma być także doradcą zawodowym i egzaminatorem. Nowy system ma być dopasowany przede wszystkim do potrzeb nowoczesnej gospodarki.

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie


Kalendarium

Wtorek, 2019-08-20

Imieniny: Bernarda, Sabiny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 4646170
  • Do końca roku: 133 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!