Zawody Learn&Fly 2022

23 maja 2022 r.po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie Learn&Fly, organizowanym przez  Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” na terenie Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

 Zadaniem drużyn było zbudowanie prostego latającego modelu samolotu, który zaprezentuje swoje możliwości w zawodach na najdłuższy lot. Do rywalizacji przystąpiło 20  drużyn składające się z od 2 do 4 uczniów szkół ponadpodstawowych oraz opiekuna. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III TM i III TMP.

Składy zespołów:

  • „ Flyteam Jedlicze” -  kapitan drużyny - Michał Dziura, Tymoteusz Och, opiekun Andrzej Maląg.
  • „MEC.05”-   kapitan drużyny  Jakub Twaróg, Radosław Owsiak, Kamil Pankiewicz, opiekun Robert Adamik

Dzięki współpracy z firmą Erko Czeluśnica, która była sponsorem materiałów do budowy samolotu uczniowie podjęli trud zaprojektowania i wykonania modelu.

W budowaniu modelu bardzo dużą rolę odgrywały  aspekty inżynierskie, konstruktorskie, znajomość zasad aerodynamiki i podstawowa wiedza z zakresu lotnictwa, ale także takie umiejętności takie  jak praca w grupie, kreatywność, innowacyjność i komunikacja.

Spędzony czas na próbach lotów i uśmiech zawodników jest dowodem na to, że założenia konstruktorskie i loty były zadowalające, mimo  niesprzyjającego  wiatru, który utrudniał dalekie loty  wszyscy bawiliśmy się świetnie. Podczas  próby lotów były sytuację zaskakujące konstruktorów i wprawiające w zakłopotanie ale drużyny były przygotowane na takie niespodzianki i szybko usuwały usterki aby osiągnąć jak najdłuższy lot.

Dziękujemy firmie Erko Czeluśnica za wsparcie finansowe w organizacji projektu.

Andrzej Maląg