Narodowe Święto Niepodległości 2021

10 listopada od rana w naszej szkole przypominaliśmy uczniom, jakie  wydarzenie z historii naszego kraju będziemy świętować 11 listopada 2021 r. Mija właśnie 103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.  Z tej okazji uczniowie klasy IV TM przygotowali audycję słowno - muzyczną pod tytułem "Drogi do niepodległości”.  Montaż zawierał najważniejsze wydarzenia związane z dziejami naszego narodu. Była mowa o tragedii rozbiorów,  o Powstaniu Kościuszkowskim, nadziejach związanych z legionami walczącymi u boku Napoleona, powstaniach  listopadowym i styczniowym. Następnie przypomniano wielkiego Polaka, współtwórcę naszego państwa, Józefa Piłsudskiego. Każdą  część audycji uzupełniały wiersze o Ojczyźnie. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych takich jak: "Warszawianka", "Pierwsza brygada", "Piechota". Jesteśmy przekonani, że patriotyzm jest dziś wielką, ale nieco zaniedbaną wartością , dlatego warto o nim mówić zawsze, szczególnie gdy mamy tak ważną rocznicę.

 

W dniu Narodowego Święta Niepodległości sprawdź swoją wiedzę dotyczącą XX -lecia międzywojennego.

TEST Z JĘZYKA POLSKIEGO XX - LECIE MIĘDZYWOJENNE

https://www.memorizer.pl/test/71/20-lecie-miedzywojenne/#google_vignette

TEST Z HISTORII XX - LECIE MIĘDZYWOJENNE

https://www.memorizer.pl/test/81/20-lecie-miedzywojenne/

Źródło: Internet

 

Józef Piłsudski

1867 – 1935

Rola jednostki w życiu narodu jest niezwykle ważna, ale bez poparcia tegoż narodu jednostka niewiele znaczy. Polacy muszą być jednością. Co do tej kwestii zgadzali się wszyscy ojcowie naszej niepodległości.

 

Różnymi ścieżkami ku Niepodległej szli Ojcowie Odrodzonej

Granice Polski w XX - leciu międzywojennym

II Rzeczpospolita graniczyła z Niemcami, Czechosłowacją (od 1938 ze Słowacją i Węgrami), Rumunią, ZSRR, Łotwą, Litwą i z eksklawą niemiecką (Prusy Wschodnie). Powierzchnia II RP wynosiła 389 720 km² (dziś 312 685 km²). Walutą obowiązującą na terenie całego kraju od 1920 roku była marka polska, a od kwietnia 1924 – złoty polski. II Rzeczpospolita liczyła 34,8 mln obywateli.

 

Polska 1926-1939

 

 Dworzec Morski w Gdyni, lata 30. – na nabrzeżu transatlantyk MS Piłsudski.

 

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle,modernistyczny, wzniesiony w latach 1929–1930 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza dla prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.

 

RWD-6, polski samolot turystyczno-sportowy, skonstruowany przez zespół konstrukcyjny RWD, na którym Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura wygrali międzynarodowe zawody Challenge w 1932 roku.

 

Luxtorpeda w Zakopanem w 1936 roku, wagon kolei szybkiej, zbudowany w polskich zakładach Fablok w Chrzanowie.

 

PZL 37 Łoś, bombowiec konstrukcji polskiej, zbudowany w Państwowych Zakładach Lotniczych (PZL) w 1936 roku

 

 

7TP, polski czołg lekki, zbudowany w Państwowych Zakładach Inżynierii w 1935 roku

 

Jaki może być komentarz do tych wszystkich wydarzeń? Szkoda, że Polska miała tylko 21 lat niepodległości. Moglibyśmy być w zupełnie innym miejscu rozwoju historii i cywilizacji.

Artykuł przygotował w oparciu o Internet i własne przemyślenia Z. Młodziński