Ciekawostki o pisarzach i książkach cz. III

1. Baczyński oświadczył się Basi po czterech dniach znajomości

Krzysztof Kamil Baczyński i Barbara Drapczyńska poznali się najpewniej 1 grudnia 1941 roku podczas tajnych kompletów (najprawdopodobniej na wykładzie z logiki), chociaż niewykluczone, że Basia wcześniej znała twórczość przyszłego męża. Dziewczyna zaprosiła Baczyńskiego na swoje przyjęcie imieninowe, które odbyło się 4 grudnia. To właśnie w dniu jej imienin – czwartego dnia znajomości – Krzyś oświadczył się Basi. Na ich ślubie, który odbył się w czerwcu 1942 roku, pojawił się Jarosław Iwaszkiewicz z wielkim bukietem bzu. Wspominał później, że Baczyńscy ze względu na młody wiek i niewielki wzrost wyglądali jak podczas pierwszej komunii.

 

 

2. Julian Tuwim fascynował się demonologią

Julian Tuwim przez wiele lat prowadził badania demonologiczne, które zebrał w antologii "Czary i czarty polskie" opisującej m.in. dzieje czarnoksięstwa w Polsce. Diabłom i zabobonom z nim związanym poświęcił jeszcze kilka publikacji. Poeta kolekcjonował też książki na temat czartów - jego domowa biblioteka liczyła ponad 1000 opasłych tomów. Co ciekawe, miał również mnóstwo książek poświęconych szczurom. Planował napisać dramat "Szczury w domu”, ale nigdy do tego nie doszło.

 

3. Czy Henryk Sienkiewicz był miłośnikiem zwierząt?

Henryk Sienkiewicz był członkiem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. To druga z najstarszych organizacji na świecie, która walczy o prawa zwierząt. Jednocześnie pisarz uwielbiał polowania na safari. Chwalił się tym, że odstrzelił krokodyla i hipopotama. W XIX wieku obie te skrajne postawy bywały łączone i nie budziły wielkich kontrowersji.

 

4. Bolesław Prus był łasuchem

Prus uwielbiał dobrze zjeść i był wielkim łasuchem. W prywatnej korespondencji pisał, że nie można "żałować na jedzenie, bo to grunt, przyjemności także są niezbędne i na to wcale nie szkoda pieniędzy." Lubił tłuste posiłki i chętnie pił piwo. Był fanem bestsellerowego poradnika Lucyny Ćwierczakiewiczowej "365 obiadów za pięć złotych". Chętnie przyjmował również kulinarne prezenty - nalewki, wiejskie chleby i "wyborne rydze". Kalorie spalał na przejażdżkach rowerowych.

 

5. Tadeusz Boy-Żeleński był pediatrą

Tadeusz Boy-Żeleński, który w środowisku polonistów jest znany jako wybitny tłumacz i krytyk literacki, studiował medycynę na UJ. W trakcie nauki prowadził hulaszczy tryb życia. Na rok przerwał studia, aby w pełni oddawać się hazardowi. W trakcie I wojny światowej służył jako lekarz wojskowy w armii austriackiej. Później został pediatrą. W latach 30. XX wieku wraz z Ireną Krzywicką prowadził w Warszawie klinikę promującą świadome macierzyństwo.

 

 

6. Wyspiański nie znosił alkoholu

Środowisko artystyczne Młodej Polski lubowało się w alkoholu i różnego rodzaju środkach wspomagających. Tymczasem Stanisław Wyspiański nie cierpiał pić alkoholu, nawet w towarzystwie. Zdecydowanie wolał kawę. Adam Grzymała-Siedlecki wspominał go następująco: "Nie znosił alkoholowej podniety towarzyskiej. Razu pewnego podpite grono zmuszało go do wychylenia kielicha: . <Być może, że wódka daje wam fantazję, ale ja po wódce fantazję tracę>". 

 7. Uzależniony Dostojewski
Chociaż Dostojewski sprawia wrażenie dystyngowanego i uczonego starszego pana, tak naprawdę miał kilka wad – jedną z nich było uzależnienie od hazardu. „Gracz”, będący historią Aleksego Iwanowicza, opowiada o nim samym. Oprócz kąśliwych uwag na temat Polaków sporo tam oddanych uczuć względem hazardu. To zarazem książka, którą Dostojewski napisał bardzo szybko, bo pod przymusem. Honorarium z „Gracza” miało spłacić jego karciane długi.

8. 10 przykazań Sienkiewiczowskich
„Oto dziesięcioro przykazań Sienkiewiczowskich, danych narodowi na raucie jubileuszowym dn. 22 r. 1900. Jam jest Henryk Sienkiewicz. Wielka Wielkość Twoja, którym Cię wywiódł na pole sławy wszechświatowej.
1) Nie będziesz miał Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i innych nade mnie.
2) Nie będziesz używał wielkiego Imienia Mego nadaremno.
3) Pamiętaj, abyś Dzień Jubileuszu Mego świecił.
4) Czcij Skrzetuskiego, Zagłobę, Wołodyjowskiego i Baśkę Jego, a mnie nade wszystko, bom nieporównany jest.
5) Nie śmiej używać na utworach moich.
6) Nie używaj dzieł moich na podpałkę.
7) Nie popularyzuj dzieł moich bez dodatkowej opłaty na ręce moje.
8) Nie fałszuj myśli mojej, gdyż lojalność jej murem stoi.
9) Nie pożądaj żony Skrzetuskiego, albowiem Kniaziówną jest.
10) Ani Oblęgorka, ani pióra brylantowego, ani zaprzęgów, ani jarzma na woły nie będziesz pożądał, ani pragnął, gdyż narodowym darem jest!
Będziesz miłował każdego literata w miarę możności i chęci osobistej, a mnie bez żadnych zastrzeżeń.”
Te przykazania zostały podarowane Sienkiewiczowi przez przyjaciół w dniu jego 25 jubileuszu pracy.

9. Dumny Słowacki
Chociaż „Kordian” z biegiem czasu stał się narodowym arcydziełem, nigdy nie zdobył miana „bestselleru”. Z początku podejrzewano nawet, że dramat jest dziełem Mickiewicza, co Słowackiemu schlebiało. Dobrze wiemy, jak następnie układały się relacje tej dwójki…

 

Cykl „Ciekawostek o pisarzach i książkach” opracował na podstawie Internetu Z. Młodziński