Ciekawostki o pisarzach i książkach cz. II

1. Gdzie obecnie leży Świteź?

Wiele osób błędnie uważa, że Świteź leży na Litwie. Nic bardziej mylnego - jest to jezioro na terenie Białorusi, na granicy rejonów nowogródzkiego i korelickiego. Jezioro ma średnią głębokość trzech metrów i z uwagi na to, że w jego pobliżu rośnie znaczna liczba roślin reliktowych, w 1930 roku zostało uznane za zabytek. Obecnie Świteź wykorzystuje się wyłącznie w celach rekreacyjnych.

 

2. Jamnik Sienkiewicza wabił się Wykop

Ukochany pies Henryka Sienkiewicza rasy jamnik wabił się Wykop. W Internecie można znaleźć fotografię, do której pisarz pozuje wraz ze swoimi dziećmi, Henrykiem i Jadwigą oraz psem siedzącym na piedestale. Zdjęcie zostało wykonane przy dworku z Oblęgorku ufundowanym Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie z okazji 25-lecia pracy literackiej. Autor Trylogii mieszkał tam w latach 1902-1914 i używał go głównie jako letniej rezydencji.

 

3. Henryk Sienkiewicz miał 154 cm wzrostu

Henryk Sienkiewicz przez całe życie cierpiał z powodu kompleksu niskiego wzrostu. Polski noblista mierzył zaledwie 154 cm. Kiedy w 1863 roku w wieku 17 lat zgłosił się na ochotnika do powstańczego oddziału, spotkał się z odmową. Uznano, że wygląda jak dziecko. Nie bez powodu dwadzieścia lat później uczynił drobnego, lecz walecznego Michała Wołodyjowskiego jedną z głównych postaci trylogii i najlepszym szermierzem Rzeczypospolitej.

 

 

4. Mickiewicz nigdy nie był w Krakowie ani w Warszawie

Chociaż Adam Mickiewicz nigdy nie odwiedził Krakowa ani Warszawy (podobno nie lubił tych miast), zarówno na krakowskim rynku, jak i na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie stoją jego pokaźne pomniki. Serce Mickiewicza niczym dzięcielina pałało do Litwy. Chociaż na stałe opuścił on kraj lat dziecinnych w wieku 26 lat, nieustannie wracał do niego w swoich utworach. Powodem jego wyjazdu był wyrok w procesie przeciwko filomatom, do których należał.

 

5. Mickiewicz był kochankiem swojej przyszłej teściowej

Adam Mickiewicz lubił towarzystwo kobiet. W szkole wiele mogliśmy usłyszeć na temat niespełnionej miłości wieszcza do Maryli Wereszczakówny czy jego małżeństwa z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci. Natomiast kwestia tego, że do grona jego kochanek należała również Maria Szymanowska - matka jego przyszłej żony - jest raczej starannie pomijana. Poeta miał także romans m.in. z doktorową Karoliną Kowalską, Karoliną Sobańską, Joanną Zaleską i Henriettą Ankwiczówną.

 

6. Tolkien był żołnierzem w trakcie I wojny światowej

Na twórczość Tolkiena ogromny wpływ miały doświadczenia związane z wielką wojną. W trakcie I wojny światowej pisarz został powołany do oddziału strzelców z Lancashire, gdzie zajmował się tłumaczeniami i łącznością. W 1916 roku brał także udział w bitwie nad Sommą (północna Francja) - największej i jednej z najbardziej krwawych bitew wielkiej wojny, w trakcie której w ciągu kilku miesięcy zginęło ponad milion żołnierzy. Tolkien walczył niemal do samego końca. 8 listopada, na 10 dni przed zakończeniem bitwy, opuścił front z powodu gorączki okopowej.

 

7. Wisława Szymborska była fanką Andrzeja Gołoty

Polska noblistka oglądała każdą walkę Andrzeja Gołoty. W pokoju trzymała podobiznę swojego idola i dla niego zaczęła oglądać „Taniec z Gwiazdami”. Po śmierci poetki Andrzej Gołota napisał dla niej krótki wiersz: „Brakuje mi ciebie w moim narożniku, mimo że nigdy nie stąpałaś po ringu. <<Dziękuję>> to za mało”. Bokser przysłał też na pogrzeb Szymborskiej wieniec z 89 róż (bo tyle lat w 2012 roku skończyłaby noblistka).

 

8. Wisława Szymborska uwielbiała skrzydełka w KFC

Wisława Szymborska uwielbiała jeść fast foody. Michał Rusinek, sekretarz Szymborskiej, w jednym z wywiadów wspominał: "Czasami mnie prosi, żebym przywiózł jej hot wings z KFC. Bardzo ceni ten przysmak". W jednym z postów na Facebooku z 2011 roku KFC zaproponowało fanom, aby przygotowali dla noblistki lepieje, które zostały jej dostarczone w prezencie.  

 

 9. Grażyna - to imię wymyślił Mickiewicz

Adam Mickiewicz wymyślił imię Grażyna i nadał je tytułowej bohaterce swojego poematu wydanego w 1823 roku. Pochodzi ono od litewskiego przymiotnika graži, czyli piękna. Bohaterkę utworu cechowały również rozwaga i rycerstwo. Imię Grażyna zyskiwało popularność wraz ze wzrostem zainteresowania dziełami wieszcza narodowego. Największą cieszyło się w drugiej połowie XX wieku.

                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

 

10. Lęki Hansa Christiana Andersena

Życie Hansa Christiana Andersena było przepełnione lękiem. Duński baśniopisarz panicznie bał się, że zostanie pochowany żywcem, dlatego na nocnym stoliku kładł kartkę z napisem „Ja tylko wyglądam jak umarły". Gdy nocował w hotelach, zawsze zabierał ze sobą linę długości 7,5 metra na wypadek pożaru, aby móc ewakuować się przez okno. Nie wybierał pokoi powyżej pierwszego piętra. Na dworcach pojawiał się kilka godzin przed czasem, żeby się nie spóźnić. Lękał się także tego, że oszaleje jak jego dziadek.

 

 

                                                                                                                                                        Źródło Internet