XVI Memoriał Strzelecki imienia Bogusława Dziury

16 listopada minęła kolejna rocznica nagłej i niespodziewanej śmierci naszego kolegi i przyjaciela Bogusia Dziury. Kim był Bogusław Dziura?

Notka biograficzna mówi dużo, ale dla Jego przyjaciół jest  niepełna, uboga.

Bogdan - świetny trener, wychowawca, kolega, przyjaciel…

Kochał wojsko, kochał strzelectwo, kochał wędkarstwo.

Był wieloletnim zawodnikiem Klubu Śląsk Wrocław, reprezentantem Wojska Polskiego, wielokrotnym medalistą ogólnopolskich zawodów, mistrzem makroregionu i województwa. Prowadził kadrę strzelecką Bieszczadzkiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza oraz sekcję strzelecką w Górniku Sanok. W latach osiemdziesiątych odnosił sukcesy strzeleckie z MGKS "Nafta" w Krośnie. Pod koniec lat osiemdziesiątych, pracując jako nauczyciel w LO w Rymanowie, był współtwórcą sukcesów strzelców Startu Rymanów, a następnie Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Sokół".

W latach dziewięćdziesiątych związany był  już, poprzez swą pracę pedagogiczną, z  Jedliczem.

Bardzo wiele wysiłku i serca włożył w organizację sekcji strzeleckiej i budowę strzelnicy. Dzięki Jego zaangażowaniu w bardzo krótkim czasie przeprowadzono modernizację obiektu i zakupiono nowy sprzęt, a uczniowie jedlickich szkół zaczęli systematycznie odnosić sukcesy w tej trudnej dyscyplinie sportu.

Spędzał ze swoimi zawodnikami długie godziny na treningach na strzelnicy, zawodach i na przygotowaniach ogólnorozwojowych. Zawodnicy trenowani przez Bogdana odnosili sukcesy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Mistrzostwach Polski Ligi Obrony Kraju, "Srebrnych Muszkietach", Mistrzostwach Makroregionu Małopolski, mistrzostwach okręgu.

Bogusław Dziura zmarł 16 listopada 2005 r.

Memoriał Jego imienia to wydarzenie sportowe, które zasługuje na naszą uwagę. Chcemy, by odbywał się co roku, bo On pewnie patrzy na to, co robimy i uśmiecha się, zadowolony, że Jego dzieło trwa. Rywalizacja między zawodnikami i drużynami to tylko jeden aspekt zawodów. Równie ważny w sporcie i życiu jest aspekt wychowawczy. Bogdan bez wątpienia w czasie kryzysu autorytetów był autorytetem. Memoriał, który żyje, który łączy ludzi, jest na to świetnym dowodem.

W dniach 18 - 19 listopada 2022 r. w hali GOSiR w Jedliczu odbyła się kolejna, szesnasta już edycja Memoriału Bogusława Dziury w Strzelectwie Sportowym, w którym łącznie wzięło udział  184 zawodników.

 W ceremonii otwarcia uczestniczyli:  Wicestarosta Krośnieński Pan Andrzej Guzik, Burmistrz Gminy Jedlicze Pani Jolanta Urbanik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu Pan Piotr Woźniak, Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Krośnie Pan Jacek Makoś, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Jedliczu Pani Ewa Machowska, Dyrektor Zespołu Szkół  im. AK w Jedliczu Pan Mariusz Kielar, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu Pan Wojciech Florczak, Krzysztof Wałęga – trener strzelectwa sportowego.

W trakcie uroczystej ceremonii otwarcia miało miejsce podniosłe wydarzenie. Prezes ZP LOK Krosno Pan Jacek Makoś dokonał wręczenia medali „Za zasługi dla Podkarpackiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju”, które otrzymali Burmistrz Gminy Jedlicze Pani Jolanta Urbanik, Dyrektor LO w Jedliczu Pani Ewa Machowska oraz Dyrektor ZS w Jedliczu Pan Mariusz Kielar.

Memoriał to zasługa bardzo wielu ludzi. Dziękujemy wszystkim sponsorom, bez których turniej nie odbyłby się już po raz XVI.

Pamięć łączy przeszłość z przyszłością, więc przypominamy, że już za rok odbędzie się XVII Memoriał im. Bogusława Dziury.