Wycieczka do Skansenu Archeologicznego "Karpacka Troja"

Wraz z pierwszymi płatkami śniegu nasi uczniowie dotarli do Trzcinicy, gdzie obejrzeli starożytne grodzisko i zwiedzili park archeologiczny.

Miejsce, w którym znajduje się skansen ma wyjątkowe znaczenie dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż odkryto tu ponad 160 tys. zabytków, na które składają się: naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza.

Bardzo ciekawie zaprezentowane jest grodzisko, gdzie zrekonstruowano bramy wjazdowe, fragmenty wałów obronnych oraz chaty. Na terenie parku archeologicznego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu oraz słowiańskiej w wczesnego średniowiecza.

Wszystkie atuty tego miejsca w połączeniu z atrakcyjnym i trafiającym do uczniów przekazem przewodnika przyniosły grupie dużo satysfakcji z tego wyjazdu. Przysłowiową kropką nad „i” było zdobycie wieży widokowej, usytuowanej w najwyżej położonej części skansenu, skąd można było podziwiać nie tylko grodzisko, ale także panoramę całej okolicy.