Narodowe Czytanie w Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu

9.09.2022 r. nasza Szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W Szkole odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.  Włączyli się w to uczniowie i nauczyciele. Młodzież
z poszczególnych klas czytała między innymi teksy ballad: Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Powrót taty, Rękawiczka, nauczyciele natomiast balladę pt. Rybka. Wszyscy bardzo się starali. Nasze wspólne czytanie naprawdę dobrze nam poszło. Należy mieć nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze więcej osób włączy się w tę cykliczną uroczystość.
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – powiedział Prezydent. 

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.