Kacper, który głębin się nie boi…..

Tym razem w galerii pozytywnie zakręconych uczniów naszej szkoły prezentujemy Kacpra Frączka – ucznia III technikum, którego pasją jest nurkowanie.

W jaki sposób rozpoczęła się Twoja przygoda z nurkowaniem ? Ile miałeś wtedy lat ?

KACPER: „Kiedyś, będąc na basenie zobaczyłem grupę nurków nurkujących na dnie basenu i pomyślałem, że to coś niesamowitego móc przebywać tyle czasu pod wodą, dlatego w najbliższym czasie udałem się na zajęcia „Wolne nurki” organizowane przez klub. Każdy mógł przyjść na basen i zanurkować z całym sprzętem. Po tym pierwszym razie bardzo mi się to spodobało, dlatego postanowiłem pójść dalej i zrobić pierwszy stopień nurkowy. Był to rok 2014, miałem wtedy 9 lat.”

Czy są jakieś ograniczenia zdrowotne?

KACPER: Jeżeli chodzi o ograniczenia zdrowotne myślę, że osoby, które planują odbyć nurkowania, w szczególności osoby, które będą nurkować po raz pierwszy, powinni zostać dokładnie zbadane przedmiotowo - układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, narząd słuchu, zatoki oboczne nosa oraz stan psychiczny.”

Ile trwa kurs nurkowania?

KACPER: Czas trwania kursu może być rożny - zależy to od tego, jaki stopnień nurkowy robimy, czy dobrze sobie radzimy pod wodą a także od tego, jaką organizacją wybierzemy”.

Do jakiego klubu należysz?

KACPER: „Należę do dwóch klubów „Diving Team Krosno” oraz Albi Krosno. Obydwa są mi bardzo bliskie”.

Czy jest coś co Cię zaskoczyło w tym sporcie?

KACPER: Pod wodą zaskakują mnie  jakieś nowe, nieznane stworzenia, które zamieszkują dno oraz to w jaki sposób tam żyją”.

Co Cię się najbardziej urzeka w nurkowaniu ?

KACPER: „Podczas nurkowania najbardziej mi się podoba poczucie lekkości i wolności, oglądanie rafy koralowej, skałek oraz dużej liczby kolorowych rybek, które pływają wokół mnie”.

Czy zdarzyło Ci się bać w trakcie nurkowania ?

KACPER: Jedyny moment, w którym się bałem to wtedy gdy nurkowałem na otwartych wodach, ale to była tylko kwestia przyzwyczajenia, gdyż teraz zawsze czuję się fantastycznie podczas nurkowania”.

Jaki sprzęt jest potrzebny do nurkowania?

KACPER: „-Na początek wystarczy tzw. ABC (maska, fajka i pletwy), ponieważ podczas robienia kursu klub daje możliwość skorzystania ze sprzętu. Gdy już będziemy pewni, że chcemy się rozwijać w tym kierunku, można pomyśleć o dalszych zakupach, takich jak: automat oddechowy, skafander, jacket itd.”

Jaki jest Twój Twój rekord głębokości?

KACPER: „Jestem nurkiem rekreacyjnym, więc nie kieruję się biciem  różnego rodzaju rekordów, ale jeżeli chodzi o maksymalną głębokość, na jakiej byłem to na wakacjach w 2021 roku, podczas robienia kursu AOWD, wtedy komputer wskazał 32 m.”

W jakich miejscach nurkowałeś?

KACPER: „Miałem okazje niejednokrotnie nurkować w Chorwacji, a także w Polsce na Zakrzówku, jeziorze tarnobrzeskim, Zagłęboczu, Piasecznie.”

Czy w każdym zbiorniku wodnym można nurkować

KACPER: „Tak, jeżeli wejście do danego akwenu nie jest zabronione. Tylko należy pamiętać, że musimy mieć ukończony kurs oraz zawsze nurkować z partnerem, aby nawzajem sobie pomóc w różnych sytuacjach”.

Miałeś kiedyś taką sytuację, w której niezbędna była pomoc Twojego partnera?

KACPER: „Na szczęście nie”Śmiech

Dziękujemy za opowieść o tej niezwykłej pasji i życzmy: skrzeli zamiast płuc, 50 metrów przejrzystości wody i oczywiście tyle wynurzeń co zanurzeń.