Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie  jest ogólnopolską akcją zainicjowaną w 2012 roku przez Prezydenta RP  wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. "Potop" i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

W tym roku Polacy w głosowaniu wytypowali do czytania jedno z najwybitniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Jest to utwór, który w  ironiczny sposób piętnuje obłudę i zakłamanie.

Do Narodowego Czytania przyłączył się również Powiat Krośnieński - 3 września na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego  można było usłyszeć fragmenty tragikomedii Gabrieli Zapolskiej.

Do wspólnego czytania  zostali zaproszeni również uczniowie ze szkół prowadzonych przez Powiat. W rolę Zbyszka wcielił się Przemek Jaskółka – uczeń klasy II TP, który swoją interpretacją podkreślił frustrację młodego bohatera sztuki, który próbuje buntować się przeciwko życiu w kłamstwie.