2021 rokiem Stanisława Lema - futurologa, myśliciela, wizjonera

 „Łasy na słodycze, lubi zabawki, wszelkie gadżety, modele latające, ma ich całą furę.”

 „Potwornie dużo i szybko czyta, w dodatku niemal wszystko zapamiętuje… zna kilka języków obcych, śledzi, co się dzieje w kraju i za granicą.”

 „Staszek z początku nie wierzył, że literaturą da się zarobić na życie. Ta jego science fiction wyrobiła mu pozycję, w tym gatunku nie było konkurencji. Dawała też w czasach stalinizmu większe możliwości wypowiadania myśli.”

 „Z niezwykłą łatwością poruszał się w takich dziedzinach jak psychologia, matematyka, fizyka, cybernetyka, genetyka, biologia, informatyka, czy psychotronika”.

Cytaty z artykułu „Okruch w kosmosie” Elżbieta Pawełek, „Pani” 1998 nr 7 s. 30-34, 124

W związku z przypadającym stuleciem urodzin pisarza - rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema Zmieszany

Twórczość Stanisława Lema jest ciągle aktualna, a wiele jego spostrzeżeń znajduje odzwierciedlenie w otaczającej nas rzeczywistości. Pisarz trafnie przewidział rozwój sztucznej inteligencji, ale również zagrażające naszej planecie katastrofy klimatyczne.  Tablet i e-booki, smartfony, Google, druk 3D, a nawet Matrix zostały wymyślone przez Lema już w połowie XX wieku !!!

 Stanisław Lem jest też autorem słynnego aforyzmu: "Nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów, dopóki nie poznałem Internetu".

Zapraszam do zapoznania się z panem Lemem  Zmieszany  Po uruchomieniu prezentacji -  przycisk na górze z prawej strony - pokaże wszystkie aktywne elementy, które przekierują  do filmów, obrazów itp.  Znajdziecie tutaj ciekawostki o pisarzu, poznacie Jego biografię i przepowiednie, które się spelniły. Wysłuchacie audiobooka "Opowieści o pilocie Pirxie". 

https://view.genial.ly/60b3bc255132510d4516b904/horizontal-infographic-review-copy-stanislaw-lem

Zachęcam również do sięgnięcia po utwory Stanisława Lema, które znajdują się w zbiorach biblioteki szkolnej.

 

 

 

 

 

 

 

https://view.genial.ly/60b3bc255132510d4516b904/horizontal-infographic-review-copy-stanislaw-lem