78 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – pamiętamy !

Powstanie w getcie warszawskim – zbrojne wystąpienie żydowskich formacji podziemnych na terenie warszawskiego getta wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja. Był to największy, waleczny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a jednocześnie pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie.

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. W taki sposób symbolem pamięci o powstaniu w warszawskim getcie stały się wiosenne, słoneczne kwiaty żonkile, które symbolizują triumf heroizmu nad egoizmem, zwycięstwa miłości nad śmiercią, pamięć, szacunek i nadzieję.

Zachęcamy od obejrzenia filmu, w którym o sytuacji narodu żydowskiego opowiada młoda mieszkanka Warszawy:

 https://www.youtube.com/watch?v=apdbNIfWbkE&t=31s

Warto przeczytać również:

„Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall - wywiad z Markiem Edelmanem ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim, który uważał, że w trakcie walki w getcie tak naprawdę ''Chodziło tylko o wybór sposobu umierania''.

„Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiegopolskiego bohatera, żołnierza AK , więzionego miesiącami przez własnych rodaków ,w towarzystwie mordercy, kata warszawskiego getta, generała SS Jürgena Stroopa. Chociaż oprawcy w więzieniu mokotowskim mają wyjątkową wyobraźnię – poddają Moczarskiego 49 rodzajom tortur – on sam również wpada na oryginalny pomysł. Zachęca nazistę do szczerych zwierzeń. Zapamiętuje wszystko. Dzięki temu dziś możemy czytać jedną z najważniejszych rozmów, jakie kiedykolwiek się odbyły. To rozmowa śmiertelnych wrogów w celi śmierci. Różnica między nimi jest taka, że tylko jeden z nich dostał sprawiedliwy wyrok.

.