Święto Patrona Szkoły

Tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły miały wymiar szczególny, ze względu na uznanie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto upamiętnia powołanie tej organizacji, 14 lutego 1942 r. poprzez przemianowanie ZWZ w AK.  W uroczystej akademii poza szkolną społecznością udział wzięli  ważni goście. Obecni byli – poseł na Sejm RP, Pan Piotr Babinetz, dyrektor, członek zarządu powiatu, Pani Monika Subik, burmistrz gminy Jedlicze, Pan Wojciech Tomkiewicz, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Jedliczu, Pani Ewa Machowska oraz reprezentanci szkół podstawowych – uczestnicy organizowanego przez ZS konkursu i turnieju strzeleckiego wraz z opiekunami.

Okolicznościowy program artystyczny zaprezentowali uczniowie II, III i IV T.

W kolejnej części uroczystości zostały wręczone dyplomy dla uczestników konkursu plastycznego „Armia Krajowa w służbie Ojczyźnie”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych oraz nagrodzono zwycięzców:

I miejsce - Oliwia Lula, Szkoła Podstawowa w Moderówce,

 II miejsce - Aleksandra Szlachta, Szkoła Podstawowa w Potoku,

III miejsce - Kacper Woźniak, Szkoła Podstawowa w Jedliczu,

 wyróżnienie – Lena Pitrus, Szkoła Podstawowa w Jedliczu. 

 Laureatem Szkolnego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej został uczeń IV Technikum, Bartosz Bawiec.

Dyplomy i okolicznościowe puchary dla zwycięzców turnieju strzeleckiego, rozgrywanego wśród uczniów szkół podstawowych, jak i ich opiekunów, wręczyli organizatorzy zawodów – Pan Andrzej Maląg i Pan Dariusz Urbanek.

Następnie goście podzielili się swoimi refleksjami na temat obchodzonego święta. Poseł, Piotr Babinetz przypomniał m. in. o tradycji działań konspiracyjnych i niepodległościowych w dziejach polskiego narodu – podczas powstania styczniowego i przed I wojną światową oraz  kontynuacji tych działań w czasach okupacji. Pani Monika Subik potwierdziła zaangażowanie młodzieży ZS w kultywowanie patriotycznych wartości, w tym etosu Armii Krajowej. Burmistrz Jedlicza podkreślił swoje wsparcie dla ZS, mimo że organizacyjnie szkoła nie podlega gminie jedlickiej. Nadmienił także o ciągłej potrzebie gotowości do obrony Ojczyzny poprzez własne zaangażowanie, jak i zawieranie właściwych sojuszy.

Na koniec, prowadząca zaprosiła do zapoznania się z wystawą dotyczącą żołnierzy wyklętych. Prezentowane materiały w przystępny sposób wyjaśniają, kim byli żołnierze, którzy nie złożyli broni wraz z zakończeniem II wojny światowej, w jakiej sytuacji politycznej działali i co walczyli.

Pochłonięci wyzwaniami dnia codziennego pamiętajmy o bohaterach minionych lat i strzeżmy narodowej pamięci!