Święto Patrona Szkoły - Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu

Święto całej naszej społeczności szkolnej  odbyło się 1 marca 2019 r. Nie jest to data przypadkowa, ponieważ w tym dniu w całej Polsce obchodzi się uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy Niezłomnych. 

Wszystko zaczęło się zgodnie z tradycją od odśpiewania Hymnu Polski. Następnie głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół im. Armii Krajowej, Pan Mariusz Kielar. Dyrektor powiedział, że imię naszej Szkoły jest szczególnie zobowiązujące. Wielu żołnierzy AK oddało życie za wolną Polskę. Należy znać także historię naszego narodu, bo ta wiedza pozwoli nam na walkę o jej dobre imię. Pojawiają sie bowiem w przestrzeni publicznej krzywdzące i niesprawiedliwe oskarżenia Polaków dotyczące obozów  koncentracyjnych czy holocaustu. Następnie Pan Dyrektor przypomniał krótko historię Armii Krajowej i  Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie stwierdził, że dzisiaj zadaniem młodych ludzi jest najpierw nauka, a potem praca dla  wolnej ojczyzny.

Pani Grażyna Twardzik, prowadząca uroczystość, powitała znamienitych gości, którzy  zaszczycili nas swoją obecnością: Pana Stanisława Pomprowicza, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK Zarząd Okręgowy w Krośnie, Panią Jadwigę Węgrzyn, żołnierza AK, Panią Stanisławę Wołtosz, żołnierza AK, Pana Andrzeja Guzika, Wicestarostę Powiatu Krośnieńskiego, Panią Monikę Subik, Dyrektor etatowy członek Zarządu w Radzie Powiatu Krośnieńskiego, Panią Iwonę Pytel, dyrektora LO im. M. Konopnickiej w Jedliczu, Panią Jolantę Smarzowską, dyrektora Szkoły Podstawowej w Jedliczu, Panią Jolantę Mikus, dyrektora Szkoły Podstawowej w Bratkówce i przewodniczącą komisji rewizyjnej Okręgu  Związku Żołnierzy AK w Krośnie, Pana Michała Kołodziejczyka, dyrektora firmy patronackiej "Eba", Pana Juliana Szmyda, honorowego prezesa koła HDK przy Rafinerii Nafty w Jedliczu.

Po powitaniu gości głos zabrała Pani Agata Sieniawska, nauczycielka historii i współorganizator imprezy. W okolicznościowym referacie przypomniała sylwetki naszych nieodżałowanych przyjaciół, żołnierzy AK, których już nie ma z nami. Wspomnienia dotyczyły: Pani Bronisławy Betlej, łączniczki AK i wybitnej poetki, Pana Józefa Bochenka, kuriera  konspiracyjnego, którego cała rodzina należała
do AK, Pana Franciszka Mojaka, żołnierza AK w randze kapitana.

Następnie uczniowie naszej szkoły przedstawili  spektakl słowno - muzyczny poświęcony 100 - leciu Niepodległości Polski , ale przede wszystkim Patronowi, czyli dziejom Armii Krajowej. Występ rozpoczął  się od  przypomnienia  tragicznego wydarzenia z naszej historii, jakim był III rozbiór w roku 1795. Młodzi ludzie przekazali nam, że pamięć jest tarczą przed zagrożeniem, spoiwem tożsamości, pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu narodu. Przypomnieli ważne wydarzenia historyczne, które prowadziły Polaków ku niepodległości, powstanie listopadowe i styczniowe, pierwszą wojnę światową, powstanie Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, odzyskanie niepodległości. Pojawiły się także dramatyczne wydarzenia związane z okupacją, walką w powstaniu warszawskim, funkcjonowaniem Państwa Podziemnego, a później losami Żołnierzy Niezłomnych. Motto "Bóg, Honor i Ojczyzna" to nie tylko słowa, ale przede wszystkim czyny. Polskie Państwo Podziemne stworzyło ideał wspólnoty obywateli na kolejne dziesięciolecia.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie  przez Pana Wicestarostę i Dyrektora Szkoły dyplomów  i nagród książkowych uczniom szkół podstawowych i gimnazjów biorących udział w Międzyszkolnym Konkursie na prezentację multimedialną pt. "Bohaterowie Armii Krajowej". I miejsce zajęła uczennica ze szkoły w Kopytowej -  Milena Kołek. Tematem jej pracy były losy Żołnierza Wyklętego, który działał na terenie Zręcina, Adama Trybusa. Miejsce II zajął uczeń Szkoły Podstawowej w Ustrobnej -  Sebastian Markowicz, który zaprezentował sylwetkę Leopolda Okulickiego, ostatniego dowódcy AK. III miejsce przypadło Klaudii Bielczyk ze szkoły w Odrzykoniu, która omówiła działalność Stefana Roweckiego. Wyróżnienia otrzymali: Igor Wójcik z Odrzykonia za pracę o rotmistrzu Pileckim i Karolina Wojtoń z Krosna za prezentację ukazującą losy Eugeniusza Kolanki. Posumowaniem tej części uroczystości była prezentacja  multimedialna najlepszej pracy.

Później głos zabrał żołnierz AK, Pan Stanisław Pomprowicz, który podziękował całej społeczności szkolnej za wzruszającą uroczystość, przekazał także kilka osobistych wspomnień. Przede wszystkim mówił jednak o pochodzeniu pojęcia Żołnierze Wyklęci (Niezłomni). Stwierdził, że nie jest to pojęcie historyczne, bo niesprecyzowane i za szerokie. Ubolewał, że wciąż jest bardzo mało publikacji na ten temat, bo przecież powinniśmy mieć wiedzę o naszych bohaterach. Pan Stanisław wyjaśnił także,
że 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość": Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.  Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił w 2011 r. parlament
w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia.

W dalszej części spotkania wypowiedziała się Pani  Stanisława Wołtosz - łączniczka działająca w AK. Wystąpienie rozpoczęła, jako świadek historii, od opowieści o swoich przeżyciach wojennych. Gdy miała 17 lat została przyjęta do organizacji. Przenosiła nielegalne czasopisma. Niestety, pewnego dnia nastąpiła "wsypa". Udało jej się ostrzec brata, ona jednak  wraz  z ojcem i bratową dostali się w ręce gestapo. Wszyscy byli bici i torturowani. Gestapowcy chcieli wymusić ich zeznania  dotyczące innych członków AK. Później znalazła się w więzieniu w Jaśle. Po wojnie koszmar się nie skończył, ponieważ trafiła do więzienia sowieckiego. Pani Stanisława zaapelowała do wszystkich młodych ludzi, by pamiętali o tysiącach, czasem bezimiennych, bohaterów, którzy poświęcili się za naszą Ojczyznę.

Po wystąpieniach szanownych  gości uroczystość dobiegła końca.

Galeria

Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie
Powiększ zdjęcie

Kalendarium

Środa, 2019-05-22

Imieniny: Emila, Neleny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 4448252
  • Do końca roku: 223 dni
  • Do wakacji: 30 dni