76 rocznica powstania Armii Krajowej

76 rocznica powołania Armii Krajowej -  zawsze pamiętajmy o najlepszych synach narodu, tego narodu

W Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Jedliczu pamiętamy

Nasza uroczysta akademia odbyła się  1 marca 2018 roku. Uroczystość rozpoczęła się od hymnu Polski.

Następnie  głos zabrał dyrektor szkoły  Pan Mariusz Kielar, który powitał przybyłych gości:

Panią Jadwigę Węgrzyn, Pana Stanisława Pomprowicza -  żołnierza AK, Panią Jolantę Mikus -  dyrektora szkoły podstawowej w Bratkówce i przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Okręgu  Związku Żołnierzy AK w Krośnie, nauczycieli, młodzież.

Dyrektor Mariusz Kielar powiedział: „W trakcie tej akademii wspominać będziemy ludzi walczących o niepodległość, żołnierzy polskiego państwa podziemnego. Podjęli oni walkę z okupantem niemieckim a później sowieckim, dlatego należy im się najwyższy szacunek. Dziś młodzi ludzie wiedzą, co oznacza hasło "Chwała bohaterom", upominają się
o prawdę i pamięć." Przypomniał, że dziś obchodzimy również Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

               Następnie zaprezentowano montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów z ZS im. AK w Jedliczu.

Montaż słowno - muzyczny miał przypomnieć wszystkim o heroicznych działaniach   żołnierzy AK, szczególnie tych, którzy działali na naszym terenie. Najpierw  w zgrupowaniu  "Jaśmin", później "Jaga". Referaty dotyczące historii, przeplatały wiersze bliskiej naszemu sercu, nieodżałowanej  Pani Bronisławy Betlej.  Nasza młodzież nie zapomina o tych, co za nią walczyli. Historia jest zmienna, często źle obchodzi się z bohaterami. Ludzkie życie tak niewiele znaczy. Nie znamy nazwisk tak wielu bohaterów, którzy walczyli o Ojczyznę. Sojusznicy często zawodzili. W uroczystej akademii przypomniano nam o losach polskich żołnierzy-tułaczy, o koszmarze wojny i okupacji. Przez wiele lat nie doceniano bohaterów AK i Żołnierzy Niezłomnych, dziś, choć późno, jest inaczej. Właśnie takie tematy poruszone zostały w inscenizacji naszych uczniów. Na zakończenie tej części obchodów Święta Patrona delegacja uczniów  udała się na cmentarz parafialny, aby zapalić znicze na grobach świętej pamięci Bronisławy Betlej i Franciszka Mojaka.

               Następnie głos zabrał Pan Stanisław Pomprowicz. Podziękował za zaproszenie
na uroczystość.  Powiedział: „My odchodzimy, ale nowe pokolenie będzie kontynuowało, wprowadzało te wartości, o które my walczyliśmy”. Bardzo gorąco zachęcał młodych do rzetelnej nauki, bo  to również jest przejawem  patriotyzmu. Później przedstawił  krótko funkcjonowanie i działalność struktur Armii Krajowej w naszym regionie. W bardzo ciekawy sposób opisał nam swoją  wojenną historię. Przypomniał także bliskiego kolegę, również żołnierza AK, świętej pamięci Franciszka Mojaka. Wystąpienie Pana Pomprowicza było dla nas wszystkich wspaniałą lekcją żywej historii.
                Kończąc uroczystość, dyrektor Mariusz Kielar podziękował za przybycie wszystkim gościom i uczestnikom akademii. Wyraził też słowa uznania dla młodzieży, która pod opieką Pani Agaty Sieniawskiej stworzyła tak wzruszający  montaż słowno-muzyczny.

Pani Agata Sieniawska na zakończenie uroczystości przeprowadziła dla uczniów naszej szkoły konkurs wiedzy o AK. Zwyciężyła drużyna z klasy IV T. Dyplomy zwycięzcom wręczył Pan Stanisław Pomprowicz.